رفتند اهل دل  همه با کاروان جان/ ما مانده ایم بی دل وجان  اهدنا الصراط

مراسم تشییع پیكر حسن احمدی گیوی صبح امروز (پنج‌شنبه، 28 اردیبهشت‌ماه) از مقابل مؤسسه‌ی لغت‌نامه‌ی دهخدا به سمت بهشت زهرا (س) برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم، علی افخمی ـ رییس مؤسسه‌ی لغت‌نامه‌ی دهخدا ـ درگذشت حسن احمدی گیوی را برای پژوهشگران و محققان مؤسسه‌ی لغت‌نامه‌ی دهخدا دردناك توصیف كرد و گفت: تردید دارم تا در دهه‌های آینده، جای این پژوهشگر و استاد فرهیخته پر شود.

او با بیان این‌كه همه‌ی ما از سجایای اخلاقی و لطف و كرم حسن احمدی گیوی آگاه هستیم، عنوان كرد: احمدی گیوی از استوانه‌های لغت‌نامه‌ی دهخدا در یكی چند دهه‌ی اخیر بود كه تلاش‌ها و فعالیت‌های بسیاری را در زمینه‌ی فرهنگ انجام داد. تلاش وی صرفا معطوف به حضورش در مؤسسه‌ی لغت‌نامه‌ی دهخدا نبود؛ بلكه كل زندگی این استاد برجسته در فكر زبان و ادب فارسی گذشت.

همچنین در ادامه‌ی این مراسم، حسن گلشنی، از شاگردان حسن احمدی گیوی، با مرور خاطره‌ای از كلاس درس این استاد در دانشگاه علامه طباطبایی در سال‌های دهه‌ی 60، یكی از سروده‌های احمدی گیوی درباره‌ی ماه مبارك رمضان را برای حاضران خواند.

دیگر سخنران این مراسم، خانم سلطانی، از همكاران حسن احمدی گیوی در مؤسسه‌ی لغت‌نامه‌ی دهخدا، در سخنانی كوتاه به مرور آخرین خاطره‌ی دیدارش با این فرهنگ‌نویس در مؤسسه‌ پرداخت و تأكید كرد: دكتر حسن احمدی گیوی از اساتید برجسته‌ی زبان و ادبیات فارسی بود كه همواره منبع انرژی و نشاط برای همكاران و شاگردانش بود.

همچنین توفیق سبحانی، از دوستان چندین‌ساله‌ی حسن احمدی گیوی، گفت: از زمان شنیدن خبر درگذشت این دوست دیرینه، مدام دریغ می‌خورم كه این استاد عزیز و دوست گرانقدر همه‌ی آن صفا و محبت و احساس سرشار انسانی را با خود به زیر خاك می‌برد.

او از درگذشت حسن احمدی گیوی به عنوان ضایعه‌ای برای جامعه‌ی فرهنگی ـ علمی ایران یاد كرد و درگذشت او را به همكاران، شاگردانش و همچنین تمام مردم ایران، بویژه آذربایجان، تسلیت گفت.

در این برنامه كه اجرای آن بر عهده‌ی عباس سجادی بود، از محمدرضا شفیعی كدكنی نیز برای ایراد سخنانی دعوت شد كه این استاد كه بسیار متأثر بود، ترجیح داد صحبت نكند.

در ادامه، حسن انوری، از دوستان و همكاران حسن احمدی گیوی، در سخنانی كوتاه اظهار كرد: از هنگام شنیدن خبر درگذشت دكتر احمدی گیوی، درونم را از دست دادم. یك رگم هوشیار نیست. ما از همان سال‌های دانشجویی با همدیگر در دوستی و آشنایی بودیم و 50 سال با یكدیگر رفیق گرمابه و گلستان بودیم و ناگهان به یك‌باره این دوست دیرینه را از دست دادم.

او افزود: حسن احمدی گیوی تلاش‌های بسیاری در زمینه‌ی گسترش زبان و ادب فارسی كرد و همواره در تلاش و فعالیت به هوای ایران و فرهنگ ایران كار كرد.

همچنین الیاسی، از دوستان و همشهریان حسن احمدی گیوی، با بیان این‌كه از اندوه از دست رفتن حسن احمدی گیوی دلم دارد می‌تركد، به مرور اجمالی برخی از خاطراتش با این استاد زبان و ادبیات فارسی پرداخت و از او به عنوان مردی بااخلاق، بافضیلت و سرشار از عاطفه و محبت یاد كرد.

همچنین در پایان این مراسم، حجت‌الاسلام سرفراز با بیان این‌كه از سال‌های دهه‌ی 40 تاكنون با چهره‌های عملی فراوانی در آشنایی و ارتباط بوده است، عنوان كرد: حسن احمدی گیوی علاوه بر جایگاه علمی برجسته و تلاش و پشتكار بی‌وقفه، از آن دسته چهره‌های علمی و فرهنگی بود كه عمیقا به سرزمینش ایران و فرهنگ ایران علاقه‌مند و پایبند بود و همچنین از لحاظ مبانی اعتقادی به عنوان یك مسلمان، شخصیتی تحسین‌برانگیز بود.

پس از سخنرانی دوستان و همكاران حسن احمدی گیوی، پیكر این استاد زبان و ادبیات فارسی و پژوهشگر از دفتر كارش تشییع شد و پس از آن به بهشت زهرا (س) منتقل شد تا در قطعه‌ی نام‌آوران آرام گیرد.

در مراسم تشییع پیكر حسن احمدی گیوی، استادان زبان و ادب فارسی، برخی از اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی و همچنین همشهریان این پژوهشگر از شهرستان خلخال حضور داشتند.