«کارگاه آموزشی شیوه‌های پژوهش در مطالعات ترجمه»
«دورۀ دوم»


به دلیل استقبال دانشجویان تحصیلات تکمیلی از اولین دورۀ کارگاه آموزشی «شیوه‌های پژوهش در مطالعات ترجمه» مرکز پژوهشهای ترجمه دانشگاه علامه طباطبائی، به اطلاع می‌رساند که دورۀ دوم کارگاه در تاریخ شنبه دوم اردیبهشت ماه 1391 برگزار خواهد شد. لازم به ذکر است که هدف از این کارگاه آشنا نمودن دانشجویان کارشناسی ارشد مطالعات ترجمه با مقدمات، شیوه‌ها، ابزارها و ملاحظات روش‌شناختی پژوهش‌های مطالعات ترجمه و همچنین شیوۀ نگارش پروپوزال (طرح پژوهشی) و پایان‌نامه است. این دوره توسط دانشجویان دکتری ترجمه دانشگاه علامه طباطبائی ارائه خواهد شد.


*زمان برگزاری*


شنبه دوم اردیبهشت ماه 1391، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر


*مکان برگزاری*

تهران، سعادت آباد، بزرگراه شهید چمران، خیابان پل مدیریت، انتهای خیابان علامه طباطبائی جنوبی، دانشکدۀ ادبیات فارسی و زبانهای خارجی دانشگاه علامه طباطبائی، طبقۀ اول

*برنامۀ زمانی*

نشست اول: معرفی (8-9:45)
 Bانتخاب موضوع، پردازش طرح اولیه، صورت‌بندی پرسش‌ها و فرضیه‌ها، گردآوری پیشینه، آسیب‌شناسی نگارش پایان‌نامه
استراحت و پذیرایی (9:45-10:15)
نشست دوم: انواع پژوهش در مطالعات ترجمه (10:15-12)
 Bپژوهش بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای؛ پژوهش مفهومی و تجربی؛ پژوهش‌ گذشته‌نگر و آینده‌نگر؛ پژوهش‌ کمی و کیفی؛ پژوهش پیمایشی؛ پژوهش همبستگی؛ پژوهش پس‌رویدادی؛ پژوهش تاریخی؛ اقدام‌پژوهی؛ موردپژوهی؛ تحلیل محتوا
نماز و ناهار (12-13)
نشست سوم: روش‌شناسی پژوهش‌های تجربی در مطالعات ترجمه (13-14:45)
 Bپژوهش آزمایشی، ابزارهای پژوهش، پژوهش‌ پیکره‌بنیاد، پژوهش پرسش‌نامه‌ای، پژوهش‌ مصاحبه‌ای، پژوهش درون‌نگر
استراحت و پذیرایی (14:45-15:15)
 نشست چهارم: تمرین عملی تدوین طرح پژوهشی (15:15-17)
B در این نشست، هر یک از شرکت‌کنندگان پس از انتخاب موضوع فرضی پژوهش، طرح مقدماتی مربوط به آن را (شامل پرسش‌ها، فرضیه‌ها و روش‌شناسی مناسب) خواهند نوشت. سپس به صورت گروهی، دربارۀ طرح‌های پژوهشی پیشنهادی و ملاحظات روش‌شناختی آن‌ها بحث خواهد شد.


*ثبت‌نام*

علاقه‌مندان به شرکت در کارگاه ضروری است مبلغ 40000 تومان را به حساب زیر واریز و شماره و تاریخ رسید پرداختی را همراه با برگۀ تکمیل‌شدۀ ثبت‌نام  به نشانی پست الکترونیک workshops.icts@yahoo.com ایمیل نمایند.
شماره کارت: 9255-6536-3371-6104
شماره حساب: 1013073527
بانک ملت به نام حسین ملانظر


*توضیحات مهم*

*اولویت با افرادی است که زودتر ثبت‌نام کنند. بنابراین پس از تکمیل ظرفیت، امکان شرکت افراد در دورۀ بعدی کارگاه فراهم خواهد شد.
*مهلت ثبت‌نام تا پایان روز شنبه، 19 فروردین 1391 می‌باشد.
*از آنجا که امکان استفاده از مهمانسرا‌های نزدیک محل برگزاری کارگاه با هزینۀ شخصی برای شرکت‌کننذگان فراهم است، چنانچه تمایل به اقامت دارید لطفاً هنگام ثبت نام اعلام فرمایید.
*به تمامی شرکت‌کننذگان، گواهی حضور ارائه خواهد شد.

 
با آرزوی توفیق الهی
مرکز پژوهشهای ترجمه
دانشگاه علامه طباطبائی