فصلنامه نگاه‌نو ویژه‌نامه ارنست همینگ‌وی را منتشر كرد. در این ویژه‌نامه به زندگی و آثار این نویسنده بزرگ برنده جایزه پولیتزر (1953) و جایزه نوبل (1954) ادبیات كه بیش از هر نویسنده دیگری در زمان حیاتش شناخته شده بود و آثارش را در چهار گوشه جهان می‌خواندند و می‌خوانند، پرداخته شده است.

ارنست همینگ‌وی در سال 1899 به دنیا آمد و در سال 1961 با شلیك گلوله‌ای به زندگی خود خاتمه داد. سال 2011 پنجاهمین سال درگذشت اوست. همینگ‌وی نویسنده‌ای برجسته، یكی از ده روزنامه‌نگار برتر قرن بیستم، شاعر، نمایشنامه‌نویس، شكارچی، گاوباز، مشت‌زن، و... بود. علاوه بر آثار ادبی‌اش، چگونگی گذران زندگی روزانه او نیز مورد توجه عموم بود و بودند كسانی كه حتی یك كتابش را نخوانده بودند ولی او را خوب می‌شناختند.

در این ویژه‌نامه سه داستان كوتاه همینگ‌وی را با ترجمه نجف‌ دریابندری، چهار شعر او را به ترجمه احمد پوری، و یك گزارش جنگی او را (كه بارها در جبهه‌ها و پشت جبهه‌های جنگ داخلی اسپانیا و در جبهه‌های جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم حضور پیدا كرد) به ترجمه كاظم فیروزمند می‌‌خوانید.

نقد و بررسی چند اثر مهم همینگ‌وی (پیرمرد و دریا، داشتن و نداشتن، وداع با اسلحه، مردان بدون زنان، این ناقوس مرگ كیست، در دوران ما، خورشید همچنان می‌دمد) به قلم ویرجینیا وولف، گراهام گرین، ویلیام فاكنر، آندره موروا، دی. ایچ. لارنس، جی. بی. پریستلی، و ... به ترجمه اسدالله امرایی، مهشید جعفری، خشایار دیهیمی، فرزانه طاهری، مهدی غبرایی، و مرتضی هاشمی‌پور از خواندنی‌‌ترین بخش‌‌های این ویژه‌نامه است.

نوشته‌ها و ترجمه‌هایی درباره زندگی و آثار و منش و دیدگاه‌‌های همینگ‌وی از نجف دریابندری، مژده دقیقی، نرگس انتخابی، احمد كسایی‌پور، پرویز دوایی و آبتین گلكار؛ خطابه نوبل 1954 همینگ‌وی و متن سخنرانی دبیر دائمی كمیته نوبل ادبیات به ترجمه رضا رضایی؛ یك داستان و یك شعر از ری برادبری و یوگنی یفتوشنكو را به ترجمه ‌پرویز دوایی و آبتین گلكار؛ كتاب‌شناسی همینگ‌وی را كه مرتضی هاشمی‌پور گردآوری و تنظیم كرده،‌ و ترجمه سال‌شمار زندگی همینگ‌وی را به قلم بهرام میرزائی، و در پایان سوگ‌نامه‌ای به قلم ایلیا ارنبورگ را به ترجمه عباس مخبر در این ویژه‌نامه می‌خوانید. ارنبورگ در جنگ داخلی اسپانیا با همینگ‌وی همراه بود.

ویژه‌نامه همینگ‌وی در 116 صفحه، به بهای 4000 تومان منتشر شده است. و از روز سه‌شنبه 10/8/90 در روزنامه‌فروشی‌های تهران عرضه می‌شود.